معیارهای درستی پروپوزال تحقیق

اگر در شروع راه هستید و ترم اول کارشناسی ارشد را آغاز کرده اید می پرسید پروپوزال یعنی چه بله پروپوزال در فارسی به معنی طرح پیشنهادی تحقیق است که برای نوشتن پایان نامه انجام میشود. پروپوزال نویسی کاری است که در مقطع کارشناسی ارشد می آموزیم و در دکترا تکرار میکنیم. نمونه های پروپوزال که بدست دانشجویان ترم های اول و دوم و برای درس روش تحقیق نوشته و آماده شده نشان میدهد پروپوزال نویسی برای پروژه قدم خوبی است که نیاز به معیارها و ملاک های درستی و سنجش دارد؛ بطوریکه مرجعی باشد که بتوان با تکیه بر شاخص های آن، پروپوزال و اجزای طرح پیشنهادی تحقیق را محک زد. گرچه چند نمونه پروپوزال آماده و تکمیل و تایید شده میتواند ما را با چیستی پروپوزال آشنا کند اما معیارها و مدل های درست و جامع تری نیاز هست که دانشجوی تحصیلات  تکمیلی بداند معنی و مفهوم پروپوزال چیست.

در واقع تفاوت پروپوزال و پایان نامه در اینست که پروپوزال نقشه ای است که پایان نامه و اجزای آن بر اساسش تهیه و اجرایی سازی میشود. پروپوزال فقط پیشنهاد و ساختار اولیه پایان نامه است که ذهنیت خوبی برای آماده سازی پایان نامه بدست میدهد؛ بطوریکه پروپوزال را میتوان پیش طرحی بر پایان نامه محسوب کرد که طبق معیارهای درست طبقه بندی شده است.

نمونه پروپوزال پر شده رشته روانشناسی، پزشکی، مدیریت یا کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و معماری و .. چه تفاوت هایی با هم دارند؟ آیا یک نمونه پروپوزال تکمیل شده رشته حقوق را میتوان برای نمونه نگارش پروپوزال رشته مدیریت یا عمران و کامپیوتر در نظر گرفت؟ نمونه پروپوزال ما چه باید باشد؟ بله نمونه پروپوزال هر رشته ای برای همان رشته مناسب است. مثلا در رشته هایی مثل پزشکی، پرستاری، حقوق و جامعه شناسی و روانشناسی دانشجو و محقق روش تحقیق متفاوتی دارد، چه بسا که بطور مثال در رشته حقوق ما یک نمونه پیش پروپوزال داریم که همان پلان پروپوزال است و سپس پس از تایید این کاری که انجام شده، پروپوزال نویسی پایانی تکمیل میشود.

رایگان بودن دانلود پروپوزال نشانی بر کامل بودن آن نیست. بدانیم و آگاه باشیم که آنچه رایگان است همیشه مطابق با اصول نیست و گاهی ضربه ساز است تا فایده ساز. چه بسا اینکه وقتی برای درس روش تحقیق بکار میرود همزمان هزاران نفر در واحدهای دانشگاهی مختلف از آن استفاده میکنند. برای یادگیری هزینه کنید و قیمت یادگیری را بپردازید. در پی اچ دی پروپوزال نمونه های پروپوزال تکمیل شده بسیار هست که صرفا با پرداخت هزینه تایپ آن میتوانید دانلود کنید.

پروپوزالی که برای دانشگاه تهران است نمونه نگارش پروپوزال دانشگاه تهران، پروپوزال دانشگاه علامه طباطبایی برای دانشگاه علامه، نمونه پروپوزال آماده کارشناسی ارشد برای مقطع ارشد و پروپوزال دانشگاه آزاد را بعنوان الگو و مدل تهیه پروپوزال دانشگاه آزاد بکار ببرید. طرح ها و استانداردهای نوشتن پروپوزال و اجزای آن متفاوت است. پیام نور نیز الگوی خودش را دارد.

پروپوزال را مدیریت کنید. انجام پروپوزال مدیریت که میشود ساختار بهتری می یابد. مثلا یک پروپوزال رشته روانشناسی تربیتی را در نظر بگیرید. میخواهد بیان مسئله نوشته شود، فرضیه، اهداف، سوالات تحقیق و تجزیه و تحلیل و … باید نوشته شود؛ نمیشود پروپوزال نویسی در این سطح را برای این رشته دست کم گرفت. بیایید و پروپوزال نویسی را مدیریت کنید و نوعی معماری را در نگارش اجزای آن بکار ببرید؛ منظور همان سازه و یکپارچگی و معنایی بودن روابط بین بخش های مختلف پروپوزال است. حالا که پاراگراف های متعددی از منابع مختلف نگارش پروپوزال انتخاب کرده اید، زرنگ باشید و مدیریت کنید. قبل از هر پاراگراف از عبارات موصولی استفاده کنید. برای مثال وقتی یک پاراگراف از یک کناب یا مقاله را برای نوشتن بیان مسئله پروپوزال انتخاب کردید، سطرها و پاراگراف ها را با عباراتی نظیر :

حال که این مفروض شده است، بنابر آنچه که شرح داده شد، بدین ترتیب که آمد، مطابق آنچه صاحبنظران عقیده دارند، البته که مقصود این تحقیق تنها یک بعد موضوع نیست، از بعد دیگر نیز میتوان بررسی کرد.. ( و یک دیدگاه متعارض بیاورید)..، اما میشود اینطور نیز مطرح نمود که، با اینحال نویسندگان و نظریه پردازان دیگری هستند که آرای متفاوتی نسبت به موضوع دارند و ارزش تحقیق به آن است که آرا بدون غرض ورزی و به دور از سوگیری نگارش شود …

بله همانطور که در عبارات مثال وار فوق دیدیم، برای نوشتن پروپوزال تحقیق هرچه دوق و حوصله بیشتری به خرج دهیم، جدا از اینکه پروپوزال ما اعتبار بیشتری پیدا میکند، خودمان هم از کاری که میکنیم لذت میبریم و لذت است که علاقه آفرین است و علاقه است که یادگیری را موجب میشود و با متغیر یادگیری است که توانمندی، پیشرفت، سربلندی، سرآمدی و تعالی در کار و تحصیل ایجاد میشه و همه ریشه در یک چیز دارد، با ذوق باشیم و سر حوصله کار انجام دهیم.

ساخت پروپوزال شبیه معماری یک صنعت و اجرایی ساختن نظریه منابع انسانی یک سازمان و بازرگانی و بازاریابی کلماتی است که در نگارش و نوشتن به کار میرود. مثلا ما برای نگارش یک پروپوزال مدیریت دولتی گرایش منابع انسانی به یک سری منابع نیاز داریم که پروپوزال را مدیریت کنیم، باید بدانیم که دسته منابع را در کمترین زمان و به درست ترین معیار و ملاک بدست آوریم. سایت هایی مثل پی اچ در پروپوزال، امرالد، پی اچ دی کار، ایرانداک پایان نامه ها، مگاپیپر، PNU، INSTAGRAM.PAYANNAMEHA و مانند آن، منابع موثقی برای نوشتن پایان نامه در رشته گرایش های مدیریت مالی، بازرگانی، بازاریابی، صنعتی، اجرایی، گردشگری و … بدست میدهند که توجه به کاربرد آن میتوان نگرش، انگیزه و معیار خوبی برای دریافت درستی از روش نگارش پروپوزال ارائه دهد.